初中英文作文关于外卖,一次有趣的经历英语作文

初中英文作文有关外卖?
Nowadays, as the more choices for students in the school, some students can't bear the school's canteen, they call the take-out food. The producers sense the business opportunity, they advertise their food, attracting more students to order their food, and then they promise to provide the perfect service, which means they can bring the food to the students' room.
The problem is that school bans the take-away food, on the one hand, the school needs students to consume in the canteen, on the other hand, they want to make sure the students' healthy. Most students choose to order the take-out away food in secret, though it may danger their health.
In my opinion, the school should change their menu for some time, they need to cook the food that is suit to the students' taste, they could learn what kind of food the students like, and then adjust the menu. The take-away food will be reduced naturally
初中一次搞笑的经历英语作文?
有关初中英语笑话作文篇1
It was a cold,raw day at Washington.Champ Clark was discussing the gamins of the cities with an English visitor.The latter expatiated on the wit of the London type of the genius.Clark declared that if the Englishman were to ask any Washington street urchin any question,the urchin would make anaptreply.They sallied forth.
“What time is it,Bub?They tell me you can tell time by your nose,”said the visitor to the first newsboy they met.
“Ask your own,mister,mine aint run nin’,”was the reply.
这是华盛顿的一个阴冷天。钱普·克拉克正和一个来访的英国人讨论城市的流浪儿,英国人具体地叙述着伦敦式天才的机智。克拉克宣称,要是对方向华盛顿街上任何一个儿童提任何问题,那孩子都会对答如流。他们便出发了。
“具体是什么时候了,小兄弟?大家说你能用鼻子报时。”
回答是:“先生,问一下你自己的吧,的不在走呢。”
初中生写给学弟学妹们,的英语作文?
I sincerely hope that all of you will be devoted to your study,otherwise,you will find youself in a situation where you have to ask a stranger for help online when your teacher ask you to write some lines to your younger schoolmates
一篇有关劳动教育的初中英语作文?
Good habits are good for the health.Every morning wed better get up early and do morning exercises before having breakfast.Taking a walk after supper is also important.It is not good to watch TV too long and go to bed too late.So try to have more sports in our spare time instead of staying at home.Eating too much at meal is bad for our health,too.We shouldnt eat junk food.We should eat enough fruit and vegetalbes.
a report on my future英语作文?
My fellow classmates,
Everyone of us is thinking about the future.
What is mine? I have decided become a middle school teacher .
Does it sound surprising?
I had his dream when I was only a child. I love children . I dont think to deal with them all years round is just wasting time . On the contrary , to me it would mean happiness .
As we all can see, teachers are badly needed in our country, but not many of us want to become teachers.
One of the main reasons for this is that teachers work too hard but get too little .
In spite of that, Im determined to devote all my life to the cause of education.
有关海绵宝宝的英语电影影评作文初中?
SpongeBob is a kind of rectangular yellow sponge. There is a pineapple (pineapple) in the deep sea of beech (base) beach. His pet is a cat small (conch sponge baby square pants like to catch jellyfish, and his occupation is the number one chef in the castle king crab.
Patrick, octopus and Sandy are his friends. SpongeBob pants always calm the beach (base) Fort beach Although he made a few jokes, he was always in a dilemma and then made new troubles.
英语作文:列举中小学生面临的健康问题,讨论一下怎么才可以保持健康?
Every one wants to keep healthy today, especailly our students. But we don’t pay attention to our health. Some of them go to school without breakfast in the morning. Some students and pupils play computer games or watch TV all day, espacially at the weekends. It is important for us to have good habbits. We should eat breakfast every morning. We can watch TV or play games for a short time, then have a rest. We also can take part in some clubs. I think it is necessary for us to keep healthy.
讲解食物还有价格的英语作文初一
My favorite fruit is apple. Now the apple here is four yuan a kilo, crisp, sweet and delicious, with strong fruit aroma.
In our supermarket, the ordinary bread is about four yuan a kilo, the slightly better bread is ten yuan a kilo, and the price is still relatively high.
The celery here is three yuan a kilo, and the strawberries here are not seasonal fruits, So its more expensive, about 15 yuan a catty